somakomur

soma kömür madeni

Kömür Nasıl Oluşur ?

meydana gelen, tabakalaşma gösteren, içerisinde çoğunlukla C, az miktarda H – O – S ve N elementlerinin bulunduğu ama inorganik (kil, silt, z elementleri gibi) maddelerinde olabildiği, bataklıklarda oluşan, kahverengi ve siyah renk tonlarında olan, yanabilen, katı fosil organik kütlelerdir. Kömürler yakıt hammaddesi oldukları gibi,… Daha fazlasını oku »Kömür Nasıl Oluşur ?

kömür nedir

Kömür Nedir ?

Kömür Nedir? Kömür; bitkisel kökenli organik maddeler ve inorganik bileşenlerden oluşan tortul bir kayaçtır. Bataklıklarda bitki ve ağaç kalıntılarının üst üste yığışarak çökelmesi ve milyonlarca yıllık bir süreç içerisinde kimyasal ve fiziksel etkilerle değişime uğraması sonucu oluşur. Kömür, tüm dünyada da en çok kullanılan madenlerden… Daha fazlasını oku »Kömür Nedir ?

Kömürün Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Kömürün Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Yoğunluk: içerdikleri inorganik madde ve nem oranına bakarak artmasına rağmen 1,1 ile 2.2 gr/cm3 arasında değişmektedir. Turbaların ise 1.0 olarak kabul edilir. Gözeneklilik: kömürleşme derecesine göre değişmektedir (% 3’ den % 25’ e kadar) Gaz emme: Kömürler, oda sıcaklığında su, alkol, benzene, hekzan gibi sıvı buharlarını emerler. Kömürlerin… Daha fazlasını oku »Kömürün Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

soma ceviz kömür

Kömürün Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Koklaşma: Kömürleşme derecesi yüksek olanlar (taşkömürleri) ısı programı altında önce yumuşarlar. Daha sonra şişerek gazlarını çıkartır ve yeniden sertleşirler. Bu olaylar sonucu oluşan oldukça gözenekli ve hafif maddeye “kok kömürü” adı verilir. Nem içeriği: Kömürlerin nem içeriği farklılıkları kömürleşme mertebeleri ilerledikçe hidrofil karakterdeki fonksiyonel grupların azalarak yok… Daha fazlasını oku »Kömürün Kimyasal Özellikleri Nelerdir?