SOMA KÖMÜR HAVZASI

Dünyanın, yaklaşık yarısı linyit ve alt bitümlü kömürlerden oluşan ve yarısından fazlası üç ülkede ; % 25′ i ABD, % 16′ sı Rusya, % 12′ si Çin’ de olmak üzere, 992 milyar ton olan, kömür rezervi bulunmaktadır. Yıllık 5 milyar ton civarında olan, üretimin yarısından fazlası, termik santrallarda tüketilirken, toplam enerji gereksiniminin de yaklaşık, dörtte biri kömürden karşılanmaktadır.
Türkiye’ nin, işletme hakkının önemli bir kısmı devlet sektöründe bulunan ve yaklaşık % 70′ inin alt ısıl değeri 2000 kcal/kg’dan düşük, yüksek oranda kül, kükürt ve su içeren, Dünya linyit rezervinin % 2′ si oranında 8,3 milyar ton linyit rezervi bulunmaktadır.
Türkiye’ nin linyit üretimi ise, 65 milyon ton/yıl dolayında olup, bunun 40 milyon ton/yılı TKİ tarafından üretilmekte ve büyük kısmı, termik santrallarda tüketilmektedir. ELİ , TKİ üretiminin yaklaşık % 25′ ini karşılamaktadır.
Dünya enerji ihtiyacının önemli bölümü, kömürden karşılanmaktadır. Dünyada kömür rezervlerinin yaygın, doğalgaz ve petrole göre tükenme ömrünün uzun olması, ucuz ve güvenilir olması, temiz kömür teknolojileri ile çevresel etkilerinin en aza indirilebilir olması, enerji temininde kömürü öncelikli hale getirmektedir.
Ege Linyitleri İşletmesi ( ELİ ) Bölge Müdürlüğü , Türkiye Kömür İşletmeleri ( TKİ ) Kurumu Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak, Manisa ilinin, Soma ilçesinde faaliyet göstermektedir. Soma, Manisa İl merkezine 90 km., Balıkesir İl merkezine 80 km., Bölgenin metropolü olan İzmir’e ise 140 km. uzaklıktadır.
Üretilen linyit kömürü, yaklaşık 50 ilimizin teshin kömür ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca Havzadan, Soma Termik Santralı (SEAŞ) , TCDD, Demir-Çelik, Şeker, Çimento, Tuğla ve Seramik fabrikalarına kömür gönderilmektedir. Bölge Müdürlüğü’nde üretilen, teshin kömürlerine TSE tarafından 1994 yılında 1. Sınıf linyit kömürü kalite belgesi verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Soma kömürü İrtibat ve Sipariş Telefon:

0 549 549 5492
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.