SOMA COĞRAFİK DURUM

Soma ilçesi, Kuzey Ege Bölgesinde, Akhisar-Bergama karayolu, Ankara-İzmir demiryolu üzerindedir. İlçe, deniz seviyesinden ortalama + 160 m. Yükseklikteki Bakırçay vadisinde kurulmuştur.
Havzada karakteristik İç Ege iklimi görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlıdır. Sıcaklık, yazları + 25, + 35 Co kışları -3, +10 Co arasında değişmektedir.
İlkbahar ve sonbahar bol yağışlıdır. Kış aylarında zaman zaman kar yağışı görülür. Bölgenin en önemli yükseklikleri; kuzeydeki Göktepe (736 m.) , Adaçam tepe (334 m.) , Adatepe’dir (317 m.) . Güneyde ise, Dede tepe (1211 m.) , Sarıkaya tepe (951 m.) , Asartepe (946 m.) , Kocadağ (556 m.) , Asarcık kaya tepe (531 m.) ve Karapınar tepe (310 m.) bulunmaktadır.
Havzanın en önemli akarsuyu, doğudan batıya doğru akan Bakırçay’dır. Bu akarsuya kuzeyden ve güneyden karışan bir çok dereler vardır. Bunların en önemlileri kuzeyde Kördere, Döşeme dere ve Yağcılı çayı güneyde ise, Karadere ve Değirmendere’dir.
Bitki örtüsü, Akdeniz iklimine uygundur. Yüksek yerler genellikle çam ormanları ile kaplıdır. Alçak yerler ve düzlüklerde ekili ve dikili tarım alanları yer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Soma kömürü İrtibat ve Sipariş Telefon:

0 549 549 5492
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.