SOMA AÇIK İŞLETMELERDE ÜRETİM YÖNTEMLERİ

Açıkişletme kömür madenciliğinde başlıca üç yöntem uygulanır;
-Tabaka meyli boyunca, mostradan başlayarak derine doğru inmek
-Tabaka meyli boyunca yukarı doğru çalışmak
-Tabaka doğrultusu boyunca ilerlemek (kutu-kazı) yöntemi

Soma havzasında, mostradan başlayarak derine doğru yapılan kazı yöntemi uygulanmaktadır. İşletmelerde en fazla esnekliği olan, ekskavatör-kamyon kombinasyonu tercih edilmiştir. Bu yöntem, tabaka eğiminin 20 derecenin üzerinde olması, topografyanın engebeli oluşu, örtünün sert ve tabakalaşma gösteren formasyonlardan oluşması, gibi nedenlerden dolayı seçilmiştir.

Delme+patlatma yöntemi ile gevşetilen örtü toprağı, ekskavatörlerle kazılıp kamyonlara yüklenmekte ve döküm harmanına götürülüp dökülmektedir. Ekskavatör+kamyon yöntemi bazı yöntemlere göre, genelde daha pahalı olmakla beraber, topografyaya uyum sağlayabilmesi, sert ve iri parçalı malzemenin kazısında kullanılabilmesi, panolar arası yer değiştirmenin kolay olması, gibi üstünlükleri nedeniyle, TKİ’ nin Elbistan dışındaki bütün işletmelerinde, başarıyla uygulanmaktadır.

İşletmedeki örtü malzemesi genel olarak, orta sert ve sert marndır. Dekapaj çalışmalarında,ayna 9 inçlik delicilerle 6-8 m. aralıklarla 17 m. derinliğinde delinmektedir. Deliklere AN-FO karışımı ve “emülite” konularak patlatılmaktadır. Patlatılarak gevşetilen malzeme 17 – 20 yarda küp kepçe kapasiteli ekskavatörlerle 85-170 short tonluk kamyonlara yüklenip, harman yerine götürülür ve dökülür.
Kömür, yükleyiciler ile aynadan kopartılamayacak kadar sert olduğu yerlerde, patlatılarak gevşetilir. Kepçelerle kamyonlara yüklenir ve silolara taşınır. Bu silolar; elek, lavvar veya termik santral nakil bandı silolarıdır. Bazen piyasa kamyonlarına da aynadan kömür yüklemesi yapılmaktadır.

İşletmede özellikle 1984 yılından sonra gelmeye başlayan iş makineleri, dekapaj ve üretim faaliyetlerinde kapasite kullanımını arttırmıştır. Yardımcı iş makinesi olarak, greyder, sulama arabası, yağlama arabası, mazot arabası, vinç, kanal açma makinesi, su tulumbası, personel nakil araçları mevcuttur

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Soma kömürü İrtibat ve Sipariş Telefon:

0 549 549 5492
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.